Herendský porcelán

Herendský porcelán

Herendský porcelán

Vince Stingl otvoril fabriku na výrobu kamenných nádob v roku 1826. Čoskoro začali experimentovať aj s porcelánom. V 40. rokoch 19. storočia aj sám Lajos Kossuth podporoval manufaktúru, nakoľko jej existenciu považoval za významný výsledok domáceho remeselníckeho umenia. V tých časoch bol vlastníkom Mór Fischer, ktorý v roku 1839 ako finančný investor zachránil závod pred bankrotom. Firma už v tomto období dbala o umeleckú hodnotu svojich výrobkov. V rokoch 1842 a 1843 sa herendský porcelán predstavil na celoštátnej výstave priemyseľných umeleckých výrobkov a v roku 1845 na Viedenskej priemyseľnej výstave.

Herendské „biele zlato” je klasickým tvrdým porcelánom, jeho hmota sa vytvára z kaolínu, živice a kremenného piesku – technológiou sedimentácia, filtrovanie, lisovanie. Z tejto suroviny sa potom vyrába samotný predmet - zásadne len ručnou prácou!
Po čistení, zdobení a sušení ho najprv vypália pri teplote 830 °C – získa sa podoba tzv. biskvitového porcelánu. Vypálený porcelán namočia do glazúrovacieho bahna. Jeho zloženie sa podobá základnému materiálu, obsahuje však viac rozpustených látok. Druhé vypálenie nasleduje pri teplote 1410 °C a jeho výsledkom je snehobiely, priesvitný a lesklý „biely predmet”. Na tento výrobok sa nanášajú ručne maľované motívy, v závislosti od farieb a pozlátenia nasleduje potom jedno alebo dve vypálenia.
O pridanú umeleckú hodnotu porcelánu sa zaslúžia aj dizajnéri, hrnčiari, maliari a modelári. Vďaka týmto plusom získal „herendský porcelán“ v období 1851-1937 až 24 veľkých cien a zlatých medailí na svetových výstavách. Na Londýnskej svetovej výstave (1851) predstavili najznámejší motív Herendu - motýle a kvetinové konáre s čínskym efektom a veselými, živými farbami.

Anglická kráľovná Viktória si objednala obedovú súpravu s motívom oceneným zlatou medailou pre svoj windsorský kaštieľ. Preto sa tento motív nazval Viktória. Herendská porcelánová manufaktúra bola dvorným dodávateľom rodiny Habsburgovcov a domácej i zahraničnej šľachty. Známe mená v 3 000-kusovom vzorovom a 16 000-kusovom tvarovom katalógu dodnes svedčia o rozsiahlej odberateľskej klientele.

Herendský porcelán 1
Herendský porcelán 2
Herendský porcelán 3
Herendský porcelán 4
Herendský porcelán 5
Herendský porcelán 6

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Používaním tohto webu tiež súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov vyplývajúce z najnovšieho nariadenia EÚ - GDPR. Súhlasím