Cibuľa z Makó

Cibuľa z Makó

Cibuľa z Makó

Cibuľa je už dlhé tisícročia jedným z najdôležitejších konzumných i liečivých rastlín ľudstva. „Nenájdete žiadnu inú rastlinu, ku ktorej by sa viazalo toľko legiend, mýtiov, náboženských povier, ako k cibuli a cesnaku. Medzi hieroglyfmi v egyptských hrobkách sa cibuľa vyskytuje ako symbol hojnosti a plodnosti. Cesnak pestovali v Číne už pred 5000 rokmi a spomína sa aj v sumerských textoch, písaných klinovým písmom. Od Hérodota vieme, že medzi otrokmi, ktorí stavali egyptské pyramídy, sa často rozdávalo veľké množstvo cesnaku na zvýšenie ich pracovného výkonu."

Priaznivým účinkom cibule sa venovali najznámejší lekári svetovej histórie. Louis Pasteur objavil jej antibakteriálne účinky v roku 1858, Albert Schweitzer vyzával jej aplikáciu proti úplavici. Súčasné vedecké publikácie ju opisujú ako jeden z najdôležitejších prostriedkov prírodných liečebných metód. Cibuľa je zvláštne liečivo, okrem toho, že pôsobí priaznivo na ľudský organizmus, ochutí aj naše jedlá: polievky, prívarky, prílohy, varené a pečené mäsá. Mnohí ju konzumujú len vo večerných hodinách kvôli jej vysokému obsahu éterických olejov, ale vzdať sa jej nedokážu. Pravdepodobne najrozšírenejšia kultúrna a kultová rastlina na svete získala úctyhodné zaradenie medzi hungariká vďaka špecifickým pestovateľským postupom. Všade vo svete pestujú cibuľu zasiatím semena. Zo semena zasiateho na jar sa na jeseň vypestujú hľuzy – v prípade, že majú k dispozícii dostatok vody, živín a slnečného svetla. Avšak pôda v okolí Makó je slabo zásobená vodou (ročne 580 mm zrážok), týmto spôsobom vypestovaná cibuľa by bola veľmi malá. Preto sa vypracoval dvojročný pestovateľský cyklus. Nakoľko by cibuľa vypestovaná v prvom roku vyklíčila, čím by sa nezískali pevné, dobre skladovateľné hľuzy, cibuľu podrobia špeciálnej tepelnej úprave. V meste Makó si pestovatelia do čistej izby nad pec namontovali sušič na cibuľu.

Možno je to zvláštne, že cibuľa sa umiestni do čistej izby, ale cibuľa je predsa životodarná kultová rastlina! V meste Makó má cibuľa vlastný pomník, dom a dokonca i festival... Vďaka dvojročnej výrobnej technológii je bioaktívny obsah látok cibule z Makó vyšší, ako u ktoréhokoľvek iného skúmaného druhu. Jasnočervené vonkajšie šupy (varí sa z nich aj čaj), vnútorné listy krémovej farby plné vitamínov a aromatických látok, s 52 druhmi bioaktívnych látok - toto všetko je charakteristické pre cibuľu z Makó. A samozrejme tá špeciálna vlastnosť, že cibuľa vypestovaná v Makó sa nielenže dobre skladuje, ale do 190. dňa skladovania sa aromatický obsah postupne aj zvyšuje.

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Používaním tohto webu tiež súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov vyplývajúce z najnovšieho nariadenia EÚ - GDPR. Súhlasím