Mesto Sárvár

Mesto Sárvár

Mesto Sárvár - hrad

Okolie mesta je obývané od praveku. Počas nadvlády Rimanov sa mesto volalo Bassiana.

Na území mesta sa v stredoveku nachádzalo niekoľko menších usadlostí. Vykopávky dokazujú, že väčšina z nich bola chránená pevnosťou.

Predchodca dnešného hradu Nádasdyovcov mohlo byť postavené koncom 13. stor. Pôvodne mohlo ísť o kráľovský statok, ktorý sa v r. 1390 dostal do držby rodiny Kanizsaiovcov. Vďaka manželstva sa v r. 1534 majiteľom hradu stala rodina Nádasdyovcov, ktorá ho vlastnila do r. 1671. Je to veľmi významné obdobie pre Maďarsko z kultúrno-historického hľadiska v r. 1534 založil : Tamás Nádasy tlačiareň v mestskej časti Sárvár-Újsziget, ktorej vedením poveril Jánosa Sylvestera. Táto tlačiareň sa významnou mierou pričinila o udomácnenie maďarského jazyka v tlačení kníh. Tu vytlačil Benedek Abádi prvú kniha v maďarskom jazyku.

Predpokladá sa, že v kostole bývalej mestskej časti Sári bol pochovaný Tinódi Lantos Sebestyén, významný básnik - ospevovateľ hrdinských bojov 16. storočia. Niekoľkokrát sa zdržiaval u jeho patrónu, Tamása Nádasdyho. Zomrel v januári r. 1556, v dedinke Sár. Na jeho počesť sa organizujú každý druhý rok Historické dni.

Mesto bolo počas Rákócziho povstania skoro úplne zničené. Jeho výstavba, obnova začala v 2. polovici 18. stor.

V súčasnosti sú najväčšou atrakciou mesta Liečebné kúpele a wellness centrum, ktoré boli sprevádzkované v decembri r. 2002 ako rozšírenie existujúceho termálneho kúpaliska. Kúpele získali ocenenie Maďarskej wellness spoločnosti, v r. 2004 v kategórii Wellnes Center, v r. 2005 v kategórii Wellness Medicina. Sárvár bol v r. 2004 prijatý do prestížneho Združenia európskych kráľovských kúpeľov. Kúpele získali v r. 2007 cenu kvality EUROPASPED-med.

Vyhľadávaným turistickým cieľom je aj Arborétum, rozprestierajúce sa na ploche 10 ha. Bolo založené v r. 1802. Na jeho šľachtiteľskej stanici sa nachádza skleník o rozlohe 520 m2, šľachtenie lesných porastov prebieha v šľachtiteľskej záhrade o rozlohe 1.000 m2.

Mesto Sárvár 1
Mesto Sárvár 2
Mesto Sárvár 3
Mesto Sárvár 4
Mesto Sárvár 5
Mesto Sárvár 6
Mesto Sárvár 7

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Používaním tohto webu tiež súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov vyplývajúce z najnovšieho nariadenia EÚ - GDPR. Súhlasím