Pécs (Pätikostol) – mesto s mediteránnou atmosférou

Pécs (Pätikostol) – mesto s mediteránnou atmosférou

Krátka história mesta

Okolie mesta, oblasť pohoria Mecsek bolo obývané už pred 60-80 tisíc rokmi. Pozostatky prvého osídlenia pochádzajú spred 6.000 rokov. Asi pred 2.000 rokmi kočovné národy žijúce v tejto oblasti vplyvom Rimanov postupne vymenili svoje obytné stany na kamenné budovy.
V 4. stor. je rímske mesto menom Sophianae jedným z významných centrov rímskej provincie Pannonia a starokresťanským náboženským centrom.
V 5. stor. sa rímska nadvláda skončila vďaka hunským nájazdom. Ďalšie 4 storočia boli označené viacerými vlnami sťahovania národov a ničením toho, čo Rimania postavili.
V r. 1009 kráľ sv. Štefan, zakladateľ moderného maďarského štátu tu založil biskupstvo a rozbehne sa výstavba baziliky.
V 12.-13. stor. po prekonaní tatárskych nájazdoch prežíva mesto veľký rozvoj, usídlia sa priemyselníci, pestovatelia viniča, vinári a členovia rôznych kresťanských reholí.
V 14. stor. bola vybudovaná 1. maďarská univerzita, text jej zakladajúceho listu z r. 1367 je totožný so zakladateľským listom Viedenskej univerzity.
V 15. stor. sa Pécs stalo jedným z centrov maďarského humanizmu.
Mesto bolo v r. 1543 obsadené Turkmi, skončila sa slávna éra renesancie. Turecká nadvláda trvala 150 rokov, dnes ju nám pripomína množstvo zachovalých tureckých objektov.
Po r. 1686 (po vyhnaní Turkov z oblasti) sa rozvoj mesta rozbieha len veľmi pomaly, prekonalo 2 morové epidémie.
Významný zmena nastala v r. 1780, keď Mária Terézia povýšila mesto na „Slobodné kráľovské mesto“. V priebehu 7 rokov bola otvorená 1. uhoľná baňa, ktorá sa stala významným faktorom v živote mesta.
Obdobie 18. a 19. stor. bolo érou blahobytu občanov mesta. Bolo vybudované centrum mesta, barokové domy, tzv. „Slonový“ dom a klasicistická Univerzitná knižnica. Od polovice 19. stor. sa rýchlo rozvíjal aj priemysel, v krátkej dobe rozbehnú výrobu podniky Zsolnay, manufaktúra pre výrobu sektu, kožiareň, rukavičkáreň Hamerli, dielňa na výrobu organov. Postupne sa zvyšuje ťažba uhlia, vybudovali sa železničné trate do všetkých smerov.
Svetové vojny 20. stor. zanechali svoju stopu aj na meste Pécs. 1. svetová vojna napáchala značné škody, našťastie bomby počas 2. svetovej vojny sa vyhli mestu.
V 50-tich a 60-tich rokoch sa mesto stalo centrom ťažby uhlia a uránu, stáva sa socialistickým banským mestom s typickou panelákovou výstavbou.
Od r. 1990 sa bývalé banícke a priemyselné mesto postupne stáva mestom kultúry, umenia a univerzít.
V r. 2010 sa mesto Pécs, spolu s Istanbulom (Turecko) a Essenom (Nemecko) stalo Európskym hlavným mestom kultúry.

Najvýznamnejšie pozoruhodnosti

Pécs – Kapitulský archív

Kapitulský archív (1780) bol postavený podľa plánov Sartoryho v klasicizujúcom neskorobarokovom slohu. V roku 1800 bol podľa plánov Jánosa Krammera rozšírený.
Bohatá zbierka písomností archívu sa rozširuje už od 13. stor. Pred obsadením mesta tureckými vojskami v r. 1543 bola skoro celá zbierka archívu premiestnená do Szigetváru, neskoršie do Bratislavy. Všetko, čo ostalo v meste Pécs, bolo zničené. V súčasnosti slúži archív výskumu, bádajúcich odborníkov očakáva bohatou zbierkou písomností a dokumentov.

Adresa: Szent István tér, H-7621 Pécs
Telefón: +36 72 513050

Výrobňa sektu Littke

Zakladateľom podniku v roku 1859 bol Lőrinc Littke, miestny obchodník s vínom. Firmu zveľadil a preslávil jeho syn József (1840-1902). Stal sa dodávateľom pre cisársky dvor a pre samotného cisára, Franza Josefa. Prevádzkoval sklady a agentúry vo viacerých štátoch Európy.

Adresa: Szent István tér 12., H-7621 Pécs
Telefón: +36 72 224839

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Používaním tohto webu tiež súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov vyplývajúce z najnovšieho nariadenia EÚ - GDPR. Súhlasím