Sopron - mesto vernosti

Sopron - mesto vernosti

Mesto Sopron

Mesto Sopron leží v blízkosti západných hraníc Maďarska, na úpätí Alp, 60 km od Viedne a 220 km od Budapešti. Je jedným z najstarších miest krajiny. Mesto v sebe zjednocuje minulosť a budúcnosť, vytvára most medzi západnými krajinami a Maďarskom a otvára svoje pred návštevníkmi prichádzajúcimi zo zahraničia alebo z vnútrozemia. Symbolizuje to aj historický erb mesta.

Obyvatelia mesta sa preslávili svojou pohostinnosťou a vernosťou. Túto vernosť symbolizuje Brána vernosti na južnej strane požiarnej veže, ktorá pripomína ľudové hlasovanie v roku 1921. Obyvatelia sa v tomto hlasovaní vyjadrili k spolupatričnosti s Maďarskom.

Radnica bola postavená v roku milénia (1896), oproti nej stojí Storno-dom, vďaka vzácnej zbierke jedna z najznámejších budov mesta. Medzi jeho stenami pobudol toho času aj kráľ Matej Corvin. Tzv. Kozí kostol (Kecske templom) slúžil v 17. stor. pre korunovácie a krajinné snemy. Socha Svätej trojice je jedným z najvzácnejších artefaktov barokového umenia v Maďarsku. Neogotický kostol uršulíniek je asi najkrajšou stavbou z minulého storočia. Hradný obvod bol vybudovaný pri bývalej hradnej priekope, rad domov kopíruje líniu hradného múru. Jeho ozdobou je Mariánsky stĺp so sochou Márie.

Ďalšie pozoruhodnosti:

Umelecké tradície mesta sú 70 rokov staré. Siahajú do veku, ktorý sa z kultúrno-historického pohľadu právom nazýva zlatým vekom mesta.

Vďaka prírodnému prostrediu mesta, liečivému alpskému vzduchu, horským vyhliadkam, turistickým chodníkom a potokom, blízkosti Neziderského jazera je Sopron jedným z najkrajších a najpríjemnejších turistických cieľov krajiny. Kopcovitá oblasť ležiaca južne od mesta, nazývané Lővérek, s tichými ihličnatými, dubovými a gaštanovými lesmi je najvyhľadávanejšou rekreačnou oblasťou okolia.

Ďalšou atrakciou okolia je Sopronská vínna oblasť so známymi kvalitnými vínami, mesto sa teda stáva čoraz známejším aj medzi vyznávačmi tohto lahodného moku.

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Používaním tohto webu tiež súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov vyplývajúce z najnovšieho nariadenia EÚ - GDPR. Súhlasím