Győr - mesto riek a vôd

Győr - mesto riek a vôd

Mesto Győr

Gyõr je starobylé, pulzujúce mesto na polceste medzi Viedňou a Budapešťou, s veľkým množstvom architektonických, kultúrnych i prírodných skvostov.

Diaľničná križovatka lúčovito spája srdce Malej podunajskej nížiny so Slovenskom zo severu, s Rakúskom zo západnej strany, s Balatonom z južnej a s Budapešťou z východnej strany. Vďaka nedávno dokončenému letisku Gyõr-Pér je mesto dosiahnuteľné už aj letecky.

Množstvom umeleckých pamiatok je Gyõr druhým najbohatším miestom Maďarska. Po rekonštrukcii barokového starého mesta bol vyhlásený za laureáta európskej ceny ochrany pamiatok. Kostoly, paláce, múzeá, typické barokové rohové balkóny a úzke historické uličky lákajú turistov na prechádzky po starom meste.

Sakrálne pamiatky v Gyõri a okolí približujú tisícročnú históriu maďarského kresťanstva. Gyõrske biskupstvo spolu s prvými diecézami založil kráľ István I. (Svätý Štefan) už pred tisícročím. Bazilika a Biskupský hrad (Püspökvár) na vršku sú dodnes významným symbolom kresťanstva v západnom Maďarsku.

Gyõr je aj mestom festivalov, milovníci umenia túžiaci po náročnom relaxe si môžu počas celého roka vyberať z veľkého množstva hodnotných programov.

Mesto pretínajú tri rieky. Liečivá voda termálnych kúpeľov, ako aj prírodné a kultúrnohistorické pamiatky okolia – vodný svet Szigetközu (Malého Žitného ostrova) a Pannonhalmská pahorkatina – lákajú všetkých, čo túžia po oddychu a rekreácii.

V meste sa opäť otvorili termálne a liečebné kúpele Rába Quelle. Ponúkané služby poskytujú výborné možnosti na aktívny oddych, liečenie a rekreáciu.

Pozoruhodnosti mesta:

Győrska diecézna klenotnica, knižnica a lapidárium

Klenotnica sa v podstate skladá z liturgických predmetov: donori – biskupi a aristokrati darovali cirkvi súdobé cenné zlatnícke majstrovské diela a textilné súpravy. Do zbierky sa z 15. a 16. stor, dostali prevažne maďarské práce, od 17. až do začiatku 20. stor. pre silné rakúske vzťahy zasa prevažne práce viedenských majstrov. Najväčšími donormi boli biskupi Ferenc Zichy, János Simor a János Zalka. Mimoriadne cenná je zbierka klenotnice pozostávajúca z gotických kalichov. Najstarší pochádza zo začiatku 15. stor.. Emailové krúžkovaní kalichy s filigránskymi ozdobami sú prekrásnymi pamiatkami umenia z čias kráľa Mátyása. Koncom 17. stor. zhotovili jednu z najkrajších monštrancií pokladnice, ktorú Bazilike daroval r. 1701 biskup Ágost Keresztély. Textilné pamiatky gyõrskej pokladnice pochádzajú z 15.–16. stor. a patrili do inventára kostolov alebo boli súčasťou liturgického odevu kňazov.

Muzeálna knižnica vznikla spojením dvoch starých biblioték, bývalého Ústavu pre výchovu kňazov a z kníh patriacich Bazilike. Gyõrska diecézna pokladnica a knižnica majú dnes okolo 67 tisíc kníh, 190 prvotlačí a 362 rukopisov spred roku 1850. Najcennejšou knihou je Korvina z knižnice Mátyása Hunyadiho, resp. antifonár Zalka, najväčší kódex v Uhorsku, ktorý sa dostal do Gyõru z Nagyváradu.

V Lapidáriu sú vystavené stredoveké a novoveké kamene a kamenné úlomky pochádzajúce z gyõrskeho biskupského hradu a baziliky. Medzi vzácne artefakty patrí erb Anjouovcov (14. stor.), fragment krstiteľnice (13. stor.), gotické okno (15. stor.), biskupské erby (16–18. stor.). V malej sále možno pozrieť výstavu sôch Ferenca Lebóa.

Adresa: Káptalandomb 26. , H-9021 Győr
Telefón: +36 (0)96 525090, E-mail: gyekk@axelero.hu
Návštevné hodiny: 15. marec - 31. október – Utorok – nedeľa: 10.00 - 16.00
Web: http://www.gyor.egyhazmegyeikincstar.hu/

Győr - Synagóga

Novorománsku synagógu s osemuholníkovým pôdorysom dala postaviť neologická izraelská náboženská obec v r. 1868–1870. Zastrešený vnútorný priestor synagógy s galériou uchvacuje aj v dnešnom stave. V období neskorého historizmu sa stal vzorom pre stavbu mnohých európskych synagóg.

Sčasti renovovaná budova je od r. 1990 dejiskom množstva kultúrnych podujatí. V blízkej budúcnosti sa plánuje jej premena na kultúrne centrum.

Adresa: Kossuth Lajos u. 3-5., Győr
Telefón: +36 (0)96 322695

Zoznam turistických zaujímavostí v meste Győr

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Používaním tohto webu tiež súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov vyplývajúce z najnovšieho nariadenia EÚ - GDPR. Súhlasím