Významné historické mestá a oblasti Maďarska

Významné historické mestá a oblasti Maďarska

Historické mestá Maďarska

BudapestBudapešť

Budapešť je hlavné mesto Maďarska, hospodárske, dopravné a kultúrne centrum krajiny. Nachádza sa v nej cez 100 múzeí s asi 560 výstavami, 46 divadiel, 26 koncertných sál a 22 vysokých škôl, univerzít. Je mestom so župným právom a tiež správnym centrom Peštianskej župy.

Dnešná metropola vznikla v roku 1873 zlúčením troch dovtedy samostatných miest Budína, Starého Budína ležiace na pravom brehu a Pešte na ľavom brehu Dunaja.

 

Mesto GyőrGyőr - mesto riek a vôd

Győr je starobylé, pulzujúce mesto na polceste medzi Viedňou a Budapešťou, s veľkým množstvom architektonických, kultúrnych i prírodných skvostov. Diaľničná križovatka lúčovito spája srdce Malej podunajskej nížiny so Slovenskom zo severu, s Rakúskom zo západnej strany, s Balatonom z južnej a s Budapešťou z východnej strany. Vďaka nedávno dokončenému letisku Gyõr-Pér je mesto dosiahnuteľné už aj letecky. Množstvom umeleckých pamiatok je Gyõr druhým najbohatším miestom Maďarska.

 

Mesto KeszhelyKeszthely

Keszthely má 750-ročnú históriu. Je najbohatšou obcou na historické a kultúrne pamiatky pri Balatone, je duchovným centrom celého pribalatonskeho regiónu. Panoráma s patinou, rad historických dedičstiev rôznych dôb, jediné autenticky obnovené ostrovné kúpele jazera sa zaslúžia o jedinečnú atmosféru mesta. Na pešej zóne v centra mesta Vás očakávajú reštaurácie a kaviarne s príjemnou atmosférou. Dôkazom výnimočného postavenia mesta pri jazere Balaton sú náročne obnovený a zariadný kaštiel Festeticsovcov (kaštieľ Helikon) s jedinečným parkom, gotický farný kostol na námestí mesta a Múzeum Balatonu.

 

KőszegKőszeg

Je jediným mestom sveta, kde sa zvoní o 1 hodinu skôr, teda nie o 12:00 hod. Koná sa takto na pamiatku víťazstva posádky hradu Kőszeg nad tureckými vojskami, ťahajúce na mesto Viedeň. Obrancovia pod vedením Miklósa Jurasicsa zvíťazili nad vojskami tureckého sultána Sulajemana po 25-dňovom dobíjaní.

Najvzácnejšou a zároveň najznámejšou pamiatkou mesta je hrad. Od počiatkov svojej existencie slúžil okrem obranným aj reprezentatívnym účelom ako centrum šľachtického statku. Dnes je miestom pre organizovanie rôznych podujatí.

 

Ostrihom (Esztergom)Ostrihom (Esztergom)

Ostrihom je mestom mimoriadne bohatým na turistické atrakcie. Okrem prírodných daností disponuje veľkým množstvom kultúrnych a historických pamiatok. Jeho vynikajúca poloha pri Dunaji a blízkosť hlavného mesta Budapešť ho predurčujú na významné centrum cestovného ruchu. V dobe vládnutia Arpádovskej dynastie bol Ostrihom hlavného mesta Maďarska, centrom Ostrihomskej župy, neskoršie až do r. 1950 Komáromsko-ostrihomskej župy. Ako sídlo ostrihomského biskupa bolo tiež centrom rímsko-katolickej cirkvi krajiny. Domácich a zahraničných návštevníkov čaká so stále sa rozširujúcou ponukou. Z pohľadu počtu pamiatok a historických artefaktov sa Ostrihom radí medzi najbohatšie európske mestá.

Mesto SárvárSárvár

Okolie mesta je obývané od praveku. Počas nadvlády Rimanov sa mesto volalo Bassiana. Na území mesta sa v stredoveku nachádzalo niekoľko menších usadlostí. Vykopávky dokazujú, že väčšina z nich bola chránená pevnosťou. Mesto Sárvár bolo pomenované podľa hradu (Nádasdy-vár), ktorý je súčasťou národného kulturného dedičstva a od decembra 2011 historickou pamiatkou. Pôvodne sa jednalo o pevnosť obklopenú barinami, ako už názov napovedá. V súčasnosti sú najväčšou atrakciou mesta Liečebné kúpele a wellness centrum, ktoré boli sprevádzkované v decembri r. 2002 ako rozšírenie existujúceho termálneho kúpaliska.

 

Mesto SopronSopron

Mesto Sopron leží v blízkosti západných hraníc Maďarska, na úpätí Alp, 60 km od Viedne a 220 km od Budapešti. Je jedným z najstarších miest krajiny. Mesto v sebe zjednocuje minulosť a budúcnosť, vytvára most medzi západnými krajinami a Maďarskom a otvára svoje pred návštevníkmi prichádzajúcimi zo zahraničia alebo z vnútrozemia. Vďaka prírodnému prostrediu mesta, liečivému alpskému vzduchu, horským vyhliadkam, turistickým chodníkom a potokom, blízkosti Neziderského jazera je Sopron jedným z najkrajších a najpríjemnejších turistických cieľov krajiny.

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Používaním tohto webu tiež súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov vyplývajúce z najnovšieho nariadenia EÚ - GDPR. Súhlasím